MEZI DVĚMA VÁLKAMI aneb Po stopách první republiky

MDV hlavniNa první polovinu roku 2025 připravujeme cyklus přednášek historičky a bývalé pedagožky Gymnázia ve Vlašimi PhDr. Ivany Preislerové na téma první republiky. V sérii besed MEZI DVĚMA VÁLKAMI aneb Po stopách první republiky se paní doktorka zaměří nejen na vznik naší republiky, ale také na politickou situaci, architekturu a běžný život v Československu.

Celkem nás čeká šest zajímavých besed, které budou provázány a samozřejmě doplněny o regionální dějiny. Každá přednáška začíná v 18 hodin. Vzhledem k plánované rekonstrukci naší knihovny bude místo konání upřesněno na plakátu ke každé akci. Vstup na akci je zdarma.

PhDr. Ivana Preislerová

Prožila své dětství ve Voticích, kde vychodila základní školu. Po jejím ukončení studovala na Gymnáziu v Benešově. Od mládí se zajímala o dějiny českého národa, státu a zejména Podblanicka. Už jako studentka gymnázia provázela v rámci brigády návštěvníky zámku Konopiště. Zájem o historii ji přivedl ke studiu češtiny a dějepisu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které ukončila titulem doktor filozofie. V roce 1988 nastoupila na gymnázium ve Vlašim, kde do loňského roku vyučovala dějepis a český jazyk.

Velké množství cenných poznatků publikovala Ivana Preislerová ve svých knihách. Je autorkou publikace o dějinách Vlašimi, nazvanou „Vlašim nejen ve 20. Století“, v roce 2018 dokončila knihu „Domašín v době občanské“. Nemalou měrou se zasloužila o rozvoj regionálního tisku, stála u obnovení vlastivědného časopisu Pod Blaníkem, kde je od roku 1997 aktivní členkou redakční rady. Přispívá také do Zpravodaje města Vlašimi nebo nespeckého zpravodaje nesoucího název D’Nespek. Od roku 1994 je Ivana Preislerová členkou Vlastivědného klubu Pátera Antonína Norberta Vlasáka. Bezezbytku se řídí jeho heslem „Poznej svou vlast a budeš ji milovat“. A tuto lásku k podblanickému kraji a jeho historii se snaží předávat dál.

O čem budou jednotlivé besedy?

08/01/2025     Proces vzniku republiky a její tvůrci

Tato přednáška se zaměří na okolnosti vzniku Československé republiky a klíčové události spojené s 28. říjnem 1918. Představí „muže 28. října“, kteří sehráli zásadní roli při vyhlášení samostatného státu, a také se dotkne významu Martinské deklarace. Diskutovány budou první výzvy, kterým nová republika čelila, včetně řešení slovenské otázky, německé iredenty, sporu o Těšínsko, postavení Podkarpatské Rusi a sociálních požadavků obyvatelstva.

12/02/2025     Politický systém první republiky

V této přednášce bude rozebrán politický systém meziválečného Československa. Představíme strukturu politických stran, zásadní body ústavy a úlohu tzv. Velké pětky. Dozvíte se o fungování parlamentu, pravomocích prezidenta a vládních koalicích, které hrály důležitou roli při řízení státu.

12/03/2025     Hospodářství za první republiky a první pozemková reforma

Tématem přednášky bude hospodářský vývoj od vzniku republiky, včetně výzev spojených s hospodářskými krizemi a obdobím konjunktury. Zvláštní pozornost bude věnována měnové reformě a první pozemkové reformě, která přinesla změny v rozdělení půdy. Přiblížíme také specifika reformy na Podblanicku a zákony, které ji upravovaly.

09/04/2025     Osobnosti první republiky

Tato přednáška představí významné osobnosti, které formovaly politiku a vývoj Československa. Dozvíte se o osudech a přínosech Karla Kramáře, Aloise Švehly, Aloise Rašína, Edvarda Beneše, Vlastimila Tusara, Karla Engliše a dalších osobností, jež ovlivnily směřování státu.

14/05/2025     Život za první republiky #1 (náboženský život a architektura)
11/06/2025     Život za první republiky #2 (móda a obchody)

Poslední dvě přednášky nabídnou pohled na každodenní život v meziválečném Československu. Představíme typickou architekturu a nejvýznamnější hospodářské podniky a banky té doby. Zmíněna bude móda, obchodní centra a vyhlášené pražské restaurace. Věnovat se budeme také kulturnímu a náboženskému životu, který spoluutvářel atmosféru první republiky.